بررسی DevOps و Microservices

DevOps مجموعه ای از فعالیت ها هستش که یه همچین کاربردی داره : میاد و زمان بین تغییرات سیستم و انتقال اون تغییرات رو به یه محیط تولیدی نو کاهش میده . همینطور اصرار داره به اینکه بیاد و به مبحث تامین کیفیت نرم افزار بپردازه هم در رابطه با کد و هم مکانیزم تحویل محصول . هر نوع تکنیکی که باعث بشه این اهدافی که ذکر کردم محقق بشه رو بهش میگن DevOps .

یه فعالیت دیگه که به نوعی DevOps محسوب میشه هم “تحویل مداوم” هست. همین تحویل مداوم از بخش های متصل و جدایی ناپذیر میکروسرویس ها هستش . از دیگر فعالیت های ضروری DevOps هم “مانیتورینگ مداوم” هست که باعث میشه یه سری بازخوردهای مرتبط با عملکرد سیستم رو به توسعه دهندگان برسونه ؛ علاوه بر این تشخیص آنومالی های عملیاتی رو تسریع می بخشه.

در واقع DevOps با بهره گیری از فاکتور سرعت باعث میشه که بهتر بتونه به مشتری هاش سرویس بده و اونا رو حفظ کنه. وقتی ما تحت مدل DevOps هستیم دیگه تیم توسعه و تیم عملیاتی به صورتی سیلویی (Siloed)  نیستتند. گاهی اوقات دو تا  تیم توسعه و تیم عملیاتی در قالب یک تیم ظاهر میشن و مهندس ها در سراسر چرخه خیات برنامه کار میکنن ؛ از توسعه و آزمایش برنامه گرفته تا استقرار و بحث عملیاتی.

این تیم ها میان و یه سری فعالیت هایی رو انجام میدن تا پردازش هایی که قبلا بصورت دستی و کند صورت میگرفت حالا بصورت خودکار انجام بشه.

افزایش استفاده از DevOps و Microservices بر مبنای Google

شکل بالا هم افزایش استفاده از DevOps و Microservices بر مبنای موتور جست و جوی گوگل رو نشون میده که از سال ۲۰۰۹ شروع به رشد داشته و در سال ۲۰۱۶ به اوج رشد خودشون رسیدن . رنگ آبی مربوط به DevOps هست و رنگ قرمز مربوط به Ms

اما DevOps چه مزایای داره ؟

سرعت

تحویل سریع و مداوم

قابلیت اطمینان

مقیاس پذیری

بهبود همکاری و ارتباطات تیمی

تامین امنیت

اینجا رو هم ببینید که محشره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *