Web 3.0 چیست ؟

Web 3.0 در واقع ادامه روند توسعه Web 2.0 است. Nova Spivack که یکی از مدیران کمپانی Radar Netwroks است مفهوم Web 3.0 را هوش مصنوعی ، اتصال داده ها ، مفاهیم ، برنامه های کاربردی و در نهایت مردم تعریف می کند. در زمانی که برخی Web 3.0 را Semantic Web یا همان وب معنایی تعریف می کنند ؛ Spivack وب معنایی را تنها یکی از چندین و چند تکنولوژی و ترندهای Web 3.0 میداند که این مفهوم را تشریح می کند. وی همچنین گفته است :

Web 3.0 مجموعه ای است از استانداردهایی که فضای اینترنت را به یک دیتابیس عظیم مبدل می کند.

Nova Spivack

Nova Spivack

اما Tim Berners- Lee مفهوم Web 3.0 را وب معنایی عنوان می کند. او را می شناسید ؟ بنیان گذار دنیای وب است. بدون تیم هرگز وب وجود نداشت. اینترنت مدیون اوست.

Tim Berners- Lee

https://www.internethalloffame.org/sites/default/files/inductees/Berners-Lee_Tim.jpg

کمتر کسی هست که در دنیای وب تحقیق کرده باشد و او را نشناسد.

Dale Dougherty

Dale Dougherty

Dale Dougherty خالق وب ۲٫۰ می باشد.

مقاله خوبی هم از .expertsystem منتشر شده است که ۵ ویژگی کلیدی وب ۳٫۰ را نام برده است :

 • وب معنایی
  • این مفهوم قرار است تکنولوژی های وب را بهبود ببخشد بدین صورت که از طریق جست و جو و تجزیه و تحلیل بر اساس درک معنایی کلمات به تولید ، اشتراک گذاری و تولید محتوی بپردازد.
 • هوش مصنوعی
  • توضیح این مورد برای من که یک دانشجو و علاقه مند به حوزه وب هستم هم فوق العاده است ؛ در وب ۳٫۰ رایانه ها می توانند اطلاعات را مثل ما انسان ها درک کنند (یادی کنیم از آلن تیورینگ ؛ پدر هوش مصنوعی) تا اطلاعات جست و جوی ما را سریع تر و مرتبط تر پیدا کنند ؛ بلی رایانه ها قرار است باهوش تر باشند تا نیازهای ما انسان ها را درک کنند.
 • گرافیک سه بعدی
  • طراحی سه بعدی به صورت گسترده در دستور کار قرار خواهد گرفت ؛ در وب ۳٫۰ راهنمای موزه ها ، بازی های رایانه ای ، تجارت الکترونیک و … نمونه هایی هستند که طراحی سه بعدی استفاده خواهند کرد.
 • اتصال
 • حضور کامل در همه جا در یک وقت (Ubiquity)
  • محتوی از طریق برنامه های متعدد قابل دسترس خواهد بود. همه ابزارها به اینترنت متصل خواهند بود و سرویس در همه جا قابل دسترسی است.

به + و +  هم سری بزنید که اطلاعات خوب و مفیدی را جمع آوری کرده اند.

محمد احسان حیدری

محمد در حال حاضر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات در دانشگاه شهید بهشتی است. او علاقه زیادی به تولید محتوی غنی مرتبط با توسعه نرم افزارها و تکنولوژی های مبتنی بر وب دارد. از علایق تحقیقاتی او می توان به معماری موتورهای جست و جو، وب سرویس ها ، تکنولوژی های مبتنی بر وب ، معماری وب گرا و معماری نرم افزار اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در تلگرام هم همراه شما هستم

اگر علاقه مند به مباحث معماری سیستم های اطلاعاتی و نرم افزاری هستید می توانید به کانال ما در تلگرام بپیوندید و از تازه های معماری نرم افزار اطلاع پیدا کنید

پیوستن بستن